• مقاله ها
  • مقاله ی فناوری Turbo Boost Max Technology 3.0 اینتل چگونه کار می‌کنند؟

فناوری Turbo Boost Max Technology 3.0 اینتل چگونه کار می‌کنند؟

بانی لاین| مشاهده مقاله فناوری Turbo Boost Max Technology 3.0 اینتل چگونه کار می‌کنند؟
فناوری Turbo Boost Max Technology 3.0 اینتل چگونه کار می‌کنند؟

تمامی هسته‌های پردازنده‌های کامپیوتری شبیه به‌هم ساخته نمی‌شوند. فرایند ساخت پردازنده‌ها توسط اینتل اختلافات ناچیزی را میان ولتاژ، قدرت و ظرفیت‌ حرارتی هر هسته ایجاد می‌کند و این باعث تغییراتی در عملکرد هر هسته می‌شود. پردازنده‌های نسل فعلی اینتل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هنگام پردازش سریع‌ترین و توانمندترین هسته را انتخاب می‌کنند و برچسب هسته‌ی مورد علاقه یا هسته‌ی پیشنهادی روی آن می‌زنند. به عبارت دیگر Turbo Boost Max Technology 3.0 سریع‌ترین هسته‌ها را مشخص می‌کند و آن‌ها را به‌عنوان هسته‌های مورد علاقه برچسب‌گذاری می‌کند!

با استفاده از این ویژگی پردازنده‌های اینتل از طریق انتقال بار کاری برنامه‌های تک‌رشته‌ای به هسته‌ی سریع‌تر، مورد علاقه یا بهترین عملکرد این برنامه‌ها را بهبود می‌بخشند. این فناوری با استفاده از درایور و انبار اطلاعات در پردازنده‌ها کار می‌کند؛ بارهای کاری متناسب با مشخصات لازم انتخاب می‌شوند و توسط این فناوری به هسته‌های مورد علاقه و سریع‌تر منتقل می‌شوند. اینتل اعلام کرده است که با الگوریتم جدید Boost 3.0 عملکرد پردازنده تا ۱۵ درصد برای برنامه‌های تک‌رشته‌ای بهبود می‌یابد. از طرفی به‌گفته‌ی اینتل Turbo Boost Max Technology 3.0 تنها یکی از راهکارهایی است که این شرکت به گیمرها کمک می‌کند تا تجهیزات خود را تقویت کنند.

Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار است که بیش از ۱۵ درصد عملکرد تک‌رشته‌ای بهتری را ارائه می‌دهد.

سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز به‌طور پیش‌فرض از این ویژگی پشتیبانی می‌کند. بنابراین نیازی به فعال‌سازی آن در BIOS نیست. برای استفاده کامل از ویژگی Turbo Boost Max Technology 3.0 به ویندوز ۱۰ x65 - RS5 (نسخه‌ی ۱۸۰۹) یا جدیدتر نیاز دارید.

 

 

فناوری جدید اینتل جایگزین Intel Turbo Boost Technology 2.0 نیست که بالاترین فرکانس ممکن را در همه‌ی هسته‌ها به‌جای تنها یک یا دو هسته نشان دهد. Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 با داشتن یک یا دو هسته‌ی مطلوب، Boost Technology 2.0 را تقویت می‌کند و این باعث افزایش فرکانس هسته‌ها در پردازنده می‌شود.

برخی از عوامل تأثیرگذار بر فناوری Turbo Max Technology 3.0 به شرح ذیل هستند:

نوع بار کاری

حجم کار باید محدود به یک رشته یا رشته‌ی محدود باشد

تعداد هسته‌ی فعال

دمای پردازنده

اگر پردازنده نزدیک به افزایش دمای بیش از حد باشد، نمی‌تواند فشار کار را به هسته‌های مورد نظر بهتر و سریع‌تر سوق دهد و آن هسته‌ها را بیشتر تغذیه کند تا بتوانند از حداکثر سرعت هسته پشتیبانی کنند.

برخی پردازنده‌های سری اینتل کور X از Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 روی تراشه Intel x299 پشتیبانی می‌کنند، پردازنده‌های زیر می‌توانند از این فناوری به‌طور کارآمد استفاده کنند:

سری اینتل Core i7-69xx/68xx

Intel Core i9-7900X

Intel Core i9-7920X

Intel Core i9-7940X

Intel Core i9-7960X

Intel Core i9-7980XE

Intel Core i7-7820X

Intel Core i7-9800X

Intel Core i9-9820X

Intel Core i9-99x0XE

Intel Core i9-99x0X

سری اینتل Xeon E5-1600 v4ارسال دیدگاه

کامنت های ثبت شده برای مقاله فناوری Turbo Boost Max Technology 3.0 اینتل چگونه کار می‌کنند؟

    بانی لاین| مشاهده مقاله فناوری Turbo Boost Max Technology 3.0 اینتل چگونه کار می‌کنند؟
    Scroll